page-banner

Chcete nastartovat svou kariéru?

Yanfeng Automotive Interior Systems s.r.o.

BOM Analyst

Náplň práce:

Close communication with IMG and Engineering/Release Coordination (owners of the E-BOM)
Close communication with Buyers and Controllers on pricing
Change Management: timing and tracking
Develop and maintain BOM review schedule
Lead BOM review process together with Engineering and Controlling
Plant coordination of engineering change management
Responsible together with the Logistics Coordinator for managing phase outs and preventing obsolescence by
kick-off and follow up of obsolescence projects with the Logistics Analysts
managing obsolete inventory after phase out
Clarification of cost roll up discrepancies
Lead of cycle counts and comply with SOX requirements
Clarification of cycle-count discrepancies
Data enrichment for MfgPro / SAP (this task depends on SAP roles and responsibilities, which are not defined yet)
Ensure that item enrichment results in “active” status
Support inventory counts

Požadujeme:

Profesní praxi na obdobné pozici /ideálně v prostředí výrobní firmy/
Aktivní znalost AJ, nebo NJ
Dobrou znalost práce na PC /MS Excel/
Dobré organizační a komunikační dovednosti
Samostatnost, flexibilita

Benefity:

Dobré a moderní zázemí silné a rostoucí mezinárodní společnosti
Pracovní smlouvu na dobu neurčitou
Dobré platové ohodnocení
Dovolenou navíc (25 dní)
Závodní stravování
Jazykové kurzy
Odborná školení
Možnost profesního rozvoje a růstu
Firemní akce

Informace o pozici:

Místo pracoviště: Planá nad Lužnicí
Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek
Požadované vzdělání: Bakalářské
Zadavatel: Zaměstnavatel

Kontakt:

Zaměstnavatel: Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems s.r.o.
Kontaktní osoba: Pavla Nemcová
Top